سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق چیست؟ معرفی کامل سیستم اعلام حریق

مدتی است که در برخی از ساختمانها استفاده از سیستم اعلام حریق به امری ضروری تبدیل شده است. این ضرورت علاوه بر اینکه برای برخی از سازه ها بصورت قانونی اجباریست، برای ساختمانهای مسکونی و اداری مخصوصا ساختمان های شلوغ، یک سیستم حیاتی است. در ادامه بررسی می کنیم سیستم اعلام حریق چیست و به معرفی کامل سیستم اعلام حریق خواهیم پرداخت و به بررسی علت ضرورت این سیستم که در بالاتر به آن اشاره کردیم را خواهید دانست.

این روزها اگر محل سکونت و یا کار شما نزدیک یک خیابان پرتردد باشد، احتمالا زیاد صدای آژیر آتش نشانی را شنیده اید که احتمالا عازم ساختمانی جهت اطفاء حریق هستند. با وجود وسایل زندگی که بیشتر آنها با برق کار می کنند، احتمالا بروز آتش سوزی بیش از پیش است. همچنین با ازدحام جمعیت در برخی از ساختمانها، در صورت حادثه آتش سوزی، تا رسیدن ماموران آتش نشانی و خاموش کردن آتش، ممکن است صدمات جانی و مالی بسیاری متوجه ساکنین ساختمان شود. اما اطلاع پیدا کردن ساکنین ساختمان در کوتاهترین زمان ممکن از بروز آتش کاری است که سیستم اعلام حریق وظیفه آن را بعهده دارد تا خسارات ناشی از آتش سوزی به کمترین میزان آن برسد.

سیستم اعلام حریق چیست و چگونه کار می کند

کار کلی سیستم اعلام حریق، همانطور که در بالا اشاره کردیم، اطلاع رسانی از بروز حادثه آتش سوزی در کوتاهترین زمان و برای کاستن خسارات ناشی از آتش است. این سیستم متشکل از تعداد عناصر با کاربردهای خاص است که در کنار یکدیگر مجموعه سیستم های اعلام حریق را تشکیل می دهند. اگر بخواهیم بصورت خلاصه بگوییم سیستم اعلام حریق چگونه کار میکند، این سیستم شامل مجموعه ای از مدارات است که به موارد همچون دود و حرارت حساسیت دارند و در صورت تشخیص هر یک از تغییراتی که ممکن است ناشی از بروز آتش سوزی باشد، با به صدا در آوردن یک آژیر ساکنین را از این موضوع آگاه می کند. در ادامه بصورت مفصل بررسی خواهیم کرد که اجزای سیستم اعلام حریق چیست و چه وظیفه ای بعهده دارد.

در یک سیستم اعلام حریق حداقل یک عدد از تجهیزات زیر خواهیم داشت که بصورت بی سیم و یا بوسیله سیم به یکدیگر متصل شده اند. مرکز کنترل اعلام حریق، دتکتور اعلام حریق (که شامل انواع دتکتورها است و در ادامه توضیح خواهیم داد)، آژیر اعلام حریق، شستی اعلام حریق می شود. همچنین مرکز کنترل اعلام حریق که وظیفه مدیریت کلی سیستم اعلام حریق را بعهده دارد، بوسیله یک یا چند عدد باتری برای مواقع اضطراری که برق ممکن است قطع شود پوشش داده می شود.

نقش مرکز کنترل در سیستم اعلام حریق چیست؟

مرکز کنترل اعلام حریق در واقع قلب تپنده سیستم اعلام حریق است. .وظیفه مرکز کنترل برقراری ارتباط میان اجزای سیستم اعلام حریق و همچنین کنترل و بررسی شرایط هر یک از آنهاست.

مرکز کنترل ها بسته به تعداد واحدهای ساختمان و ابعاد آن با استفاده از تعداد زون دسته بندی میشوند که باید برای هر ساختمان از مرکز کنترل استاندارد استفاده کرد.

برای اینکه بیشتر توضیح دهیم توضیح دهیم نقش مرکز کنترل در سیستم اعلام حریق ابتدا باید به بخش های دیگر از جمله دتکتورها اشاره نماییم.

نقش دتکتور در سیستم اعلام حریق چیست؟

دتکتور یا معادل فارسی آن شناساگر، یک قطعه از سیستم است که وظیفه اطلاع رسانی از شناسایی عواملی که ممکن است بدلیل وقوع آتش سوزی رخ داده باشند مانند دتکتور دود و یا دتکتور حرارت و یا عواملی که ممکنن است به آتش سوزی منجر شوند مانند دتکتور گاز را بعهده دارد.

برای مثال یک دتکتور دود با استفاده از قطعات الکترونیکی که دارد به ایجاد دود در محیط حساس است و در صورتی که دود را تشخیص دهد، با برقرار کردن مدار و ایجاد یک جریان الکتریکی، مرکز کنترل را از وقوع حادثه احتمالی آگاه می کنند. مرکز کنترل اعلام حریق نیز پس از دریافت این هشدار، آژیر اعلام حریق را به صدا در می آورد.

انواع دتکتور سیستم اعلام حریق چیست و چگونه کار می کنند.

دتکتورها را می توان به سه دسته کلی دود ، گاز و حرارت تقسیم کرد. همانطور که از اسم آنها مشخص است، هر کدام به نوعی از تغییرات حساس هستند. دتکتورهای دود برای محیط هایی مانند اتاق ها و یا پذیرایی و اتاق نشیمن استفاده می شوند. در آشپزخانه ها با توجه به اینکه دود برخواسته از طبخ غذا ممکن است منجر به فعال شدن دستگاه شود، از دتکتور حرارت استفاده می شود. همچنین در محیط هایی که ممکن است نشتی گاز رخ دهد از دتکتور گاز استفاده می شود. همچنین دتکتورهای گازی حساس به گاز کربن مونو اکسید که حاصل آتش سوزی است نیز وجود دارند که در مواقع لزوم استفاده می شوند.

در هر ساختمان بسته به تعداد واحد ها و ابعاد هر واحد حداقل تعداد دتکتور خاصی باید نصب گردد که این تعداد تابع یک استاندارد خاص است که توسط فرد متخصص باید نقشه آن طراحی و سیم کشی شود.

شستی اعلام حریق چیست و چگونه کار می کند؟

شستی اعلام حریق یک جعبه مکعبی است که در مکانهای عمومی ساختمان و جایی که در دسترس همگان باشد نصب می گردد تا ساکنین بتوانند وقوع حادثه را بصورت دستی به اطلاع سایر ساکنین ساختمان برسانند. درون این جعبه یک دکمه قرار دارد که با فشردن آن ، مرکز کنترل از این هشدار آگاه شده و آژیرها را به صدا در بیاورد.

روی شستی اعلام حریق با یک پوشش شیشه ای نازک برای جلوگیری از برخوردهای سهوی پوشیده شده است که با فشار دست شکسته و مشکلی برای دسترسی به شستی اعلام حریق ایجاد نخواهد کرد. شستی طبق اصول و به تعداد استاندارد در مکانهایی نصب می شود که ساکنین در کوتاهترین زمان به آن دسترسی پیدا کنند.

آژیر اعلام حریق

آژیر اعلام حریق یا آژیر پیزو الکتریک، نوعی از آژیر برای اطلاع رسانی از وقوع حادثه در ساختمان هایی که از سیستم اعلام حریق بهرمند هستند وجود دارد. پس از اینکه مرکز کنترل از هشدار آتش سوزی احتمالی بوسیله جریان دریافتی از یکی از دتکتورها و یا یکی از شستی های اعلام حریق را دریافت کرد، وظیفه نهایی به صدا در آوردن آژیر اعلام حریق برای اطلاع رسانی ساکنین از این موضوع است.

مرکز کنترل اعلام حریق چگونه کار میکند

در توضیحات قبلی بیان کردیم وظیفه مرکز کنترل ، کنترل سیستم و انجام بموقع اقدامات لازم است. اصلی ترین اقدام به صدا در آوردن آژیر پیزو الکتریک اعلام حریق است. اما مرکز کنترل ها با توجه به انواع آن می تواند امکانات دیگری در اختیار استفاده کننده قرار دهند. از جمله این موارد می توان به تلفن کننده ها و همچنین رله ها اشاره کرد.

همچنین کنترل دتکتورهای موجود در سیستم و اعلام خرابی و عدم کارکرد صحیح هر دتکتور نیز از وظایفی است که مرکز کنترل آن را بعهده دارد.

 

admin
ارسال دیدگاه