آموزش نصب سیستم اعلام حریق

آموزش نصب و عملکرد سیستم اعلام حریق

امروزه با خطر آتش سوزی که در ساختمان ها امکان وقوع دارند، نصب سیستم های اعلام حریق یکی از ضروری ترین سیستم های امنیتی در ساختمان ها می باشد. از این رو ، مطالعه در نصب و بهره برداری از سیستم های اعلام حریق نیز توصیه می شود. ما در این مقاله سعی در آموزش سیستم های اعلام حریق ، نصب و عملکرد هر قسمت خواهیم داشت.

هر سیستم اعلام حریق از چند قسمت کلی تشکیل شده است که به وسیله کابل و یا بصورت بی سیم به یکدیگر متصل شده اند. استفاده از اتصال کابلی و با رشته سیم ها ،گزینه محبوب تری میباشد. اگرچه سیستم های بدون سیم یا وایرلس، برای ساختمان هایی که امکان کابل کشی سیستم اعلام حریق ندارند گزینه مناسبی است. در ادامه به معرفی بخش های مختلف سیستم اعلام حریق و آموزش نصب سیستم اعلام حریق در آن بخش خواهیم پرداخت.

مرکز کنترل اعلام حریق

مرکز کنترل اعلام حریق و نام دیگر آن، پنل کنترل ، در واقع قسمتی است که کل سیستم اعلام حریق را مدیریت و کنترل می نماید. در واقع می توان پنل اعلام حریق را مغز سیستم نامید. چرا که بررسی وضعیت هر یک از اعضای دیگر سیستم اعلام حریق به عهده مرکز کنترل است و در صورت اعلام حریق توسط آشکار ساز اتوماتیک و یا دستی ، سریعا از طریق آژیر این موضوع را اطلاع میدهد.

مرکز کنترل ها عموما با تعداد زون از یکدیگر تفکیک می شوند. در آموزش نصب سیستم اعلام حریق یکی از مواردی که مورد آموزش قرار می گیرد، انتخاب پنل با تعداد زون مناسب است. این موضوع به تعداد واحد ها و ابعاد ساختمان بستگی دارد.

آموزش نصب مرکز کنترل در سیستم اعلام حریق

مرکز کنترل اعلام حریق با توجه به وظایفی که بعهده دارد، باید در مکانی از ساختمان نصب گردد که کمترین احتمال آتش سوزی در آنجا وجود دارد. همچنین باید در مکانی باشد که دسترسی به آن آسان بوده ولی در دسترسی عموم نباشد. برای مثال اتاقک نگهبانی مکان خوبی برای نصب پنل اعلام حریق است.

تمامی دتکتورها، شستی های اعلام حریق و آژیرها به پنل اعلام حریق متصل می شوند . هنگامی که آتش سوزی رخ دهد ، در صورتی که دتکتور این موضوع را تشخیص دهد و یا از طریق شستی اعلام حریق اطلاع رسانی شود، بلافاصله جریانی در مدار برقرار می شود و مرکز کنترل اعلام حریق با تشخیص اینکه بخشی از ساختمان دچار حریق شده است، آژیر اعلام حریق را به صدا در می آورد.

 

دتکتور

دتکتور یا معادل فارسی آن آشکارساز ، سنسورهایی هستند که بسته به نوع خود عملکرد متفاوتی دارند. یکی از مواردی که در آموزش نصب سیستم های اعلام حریق اهمیت زیادی دارد، نحوه انتخاب و نصب دتکتور است.

از انواع دتکتور می توان به دتکتور دود و حرارت اشاره کرد که رایجترین و پر مصرف ترین انواع دتکتور اعلام حریق می باشند.

 

آموزش نصب دتکتور در سیستم اعلام حریق

 برای نصب دتکتور در سیستم اعلام حریق، اولین نکته مکانی است که دتکتور باید نصب گردد. مکان مناسب اولا دتکتور مناسب خود را نیاز دارد. برای مثال در آشپرخانه نباید از دتکتور دود استفاده کرد، چرا که حین آشپزی و از دود نامرئی که از برخی غذاها و روغن های سرخ کردنی بلند می شود، ممکن از منجر به فعال شدن سنسور دتکتور شوند و بیهوده به مرکز کنترل ، اعلام حریق را اطلاع دهند. همچنین دتکتورهای دود نباید در مکانی نصب شوند که هوا در جریان باشد.

بصورت کلی استانداردهای نصب دتکتورها و نقشه سیستم اعلام حریق BS  و NFPA نام دارند.

 

شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق، یکی از قسمت های مهم در هر سیستم اعلام حریق است. در واقع کاربرد شستی اعلام حریق برای اطلاع رسانی دستی توسط انسان از وقوع آتش سوزی در ساختمان است .

شستی اعلام حریق دارای یک جعبه قرمز رنگ می باشد که در هنگام وقوع آتش سوزی، فرد می تواند با فشردن شستی اعلام حریق به مرکز کنترل وقوع آتش سوزی را اطلاع دهد.

آموزش نصب شستی در سیستم اعلام حریق

از نکاتی که در هنگام نصب شستی اعلام حریق باید رعایت شود، در دسترس بودن آن برای تمام طبقات در کوتاهترین زمان ممکن است. همچنین شستی اعلام حریق نباید در مکانی نصب شود که در معرض برخورد اجسام قرار گیرد.

 

آژیر اعلام حریق

کاربرد اصلی هر سیستم اعلام حریق، اطلاع رسانی سریع وقوع حادثه و آتش سوزی به همه ساکنین ساختمان برای ترک سریع ساختمان و نجات جانشان است. این اتفاق در سیستم های اعلام حریق به وسیله یک یا چند آژیر اعلام حریق اتفاق می افتد.

آموزش نصب آژیر در سیستم اعلام حریق

از جمله نکاتی که در هنگام نصب آژیر اعلام حریق میبایست مد نظر قرار داد، مناسب بودن تعداد آژیرها برای اطلاع رسانی هشدار سیستم اعلام حریق به کل اهالی ساختمان و همچنین نصب در مکانی است که به بهترین شکل هشدار احتمالی مرکز کنترل به اهالی ساختمان منتقل شود.

admin
ارسال دیدگاه